Test environment for production on

Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Alergolog: jak może pomóc Ci online?

Redakcja

11.10.2021

Aktualizacja: 11.10.2021

Oczekiwanie na konsultację do lekarza alergologa, szczególnie w okresie pylenia roślin, jest wydłużone. Na szczęście pomóc może e‑wizyta. Teleporada z alergologiem to komfortowa alternatywa dla czekania w przepełnionych poczekalniach lekarskich. Jest również najszybszą, do tego bardzo pomocną formą kontaktu nie tylko z alergologiem, ale i z innymi specjalistami.


alergolog-w-czym-pomoze-ci-online

Alergolog – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca?

Lekarz alergolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, które wywoływane są przez różnego rodzaju alergeny. Alergeny są to substancje bardzo często występujące w środowisku i które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Alergenami mogą być przykładowo: pyłki, pleśń, roztocza, konserwanty, sierść zwierząt, niektóre składniki pokarmowe, jak orzechy, i wiele innych. Alergia powstaje na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją (antygenem). Dlatego też alergolog – dzięki wywiadowi z pacjentem oraz zleceniu testów alergicznych – może ustalić przyczynę alergii i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Testy alergiczne przeprowadza się zazwyczaj w poradni alergologicznej i polegają one na sprawdzeniu reakcji organizmu w kontakcie z niewielkimi ilościami alergenów. Jest kilka rodzajów testów, m.in.: testy skórne, testy naskórkowe płatkowe, testy z krwi oraz prowokacje alergenowe. Do najpopularniejszych testów należą: testy skórne oraz testy z krwi. Podczas testów skórnych lekarz alergolog wstrzykuje pod skórę ramion lub przedramion małe ilości do 20 alergenów. Natomiast testy alergiczne z krwi polegają na sprawdzeniu jej pod kątem poziomu przeciwciał IgE dla wybranych alergenów.

Jak przebiega proces diagnozy?

Zarówno alergolog dziecięcy, jak i lekarz alergolog dla dorosłych podczas pierwszej teleporady przeprowadza wywiad z pacjentem lub z rodzicem małego pacjenta. W następnym etapie lekarz zleca badania laboratoryjne, pomagające wykryć na przykład obecność określonych przeciwciał. Bardzo ważne są testy alergiczne skórne u dzieci, które wykonuje się od 4 roku życia. Niestety nie są one zbyt przyjemne dla młodych pacjentów i wymagają sporej cierpliwości. Dlatego też u dzieci do 4 lat oraz u niemowląt przeprowadzane są przede wszystkim testy z krwi.

Alergolog online – w jakich problemach może pomóc konsultacja?

Konsultacja online z lekarzem alergologiem może być bardzo pomocna jeśli odczuwasz takie dolegliwości jak: katar sienny, męczący świąd, w tym swędzenie oczu i nosa, duszności, nawracające zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe objawiające się bólem brzucha lub biegunką, wodnisty katar, ciągłe kichanie oraz przytkany nos.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy skórne, np. przewlekłą pokrzywkę lub obrzęk naczyniowo-ruchowy, dobrym rozwiązaniem jest telewizyta z wykorzystaniem internetowej kamerki. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić zmiany. Poza tym przed konsultacją z alergologiem online warto przygotować swoją dotychczasową dokumentację medyczną – na Welbi można ją załączyć w Panelu pacjenta (zakładka „Moje wizyty”), podobnie jak zdjęcia przedstawiające objawy skórne.

Czy musisz mieć skierowanie do alergologa, żeby umówić się na wizytę online?

Nie potrzebujesz skierowania, aby umówić się na wizytę online u alergologa. Jest to zdecydowana zaleta telemedycyny – korzystając z NFZ najpierw musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wypisał Ci skierowanie. Dopiero później możesz umówić się na wizytę.Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się

Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online

  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?
11.02.2022
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.